ΑΕΚ Vs ΠΑΟΚ Κυπελλούχος Ελλάδας ο ΠΑΟΚ 12 Μαίου 2018 ΕΡΤ TV

2018-05-13 8

ΑΕΚ - ΠΑΟΚ 0-2 Τελικός Κυπέλλου Ελλάδας 2018
Το Κύπελλο πάει στη Θεσσαλονίκη

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής του τελικού Κυπέλλου Ελλάδας επικρατώντας 2-0 της ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, κατακτώντας το τρόπαιο για δεύτερη συνεχή χρονιά.

Ο αγώνας έγινε κανονικά με τον ΠΑΟΚ να αναδεικνύεται νικητής καθώς επικράτησε 2-0 της ΑΕΚ έχοντας ως πολυτιμότερο παίκτη τον αρχηγό του, Αντελίνο Βιεϊρίνια. Ο «δικέφαλος του Βορρά» ήταν κυρίαρχος από την αρχή του αγώνα, έχασε μεγάλες ευκαιρίες με αποκορύφωμα το χαμένο πέναλτι του Αλεξάνταρ Πρίγιοβιτς στο 25’, όταν και απέκρουσε ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ, Βασίλης Μπάρκας. Οι «κιτρινόμαυροι» προσπάθησαν να αντιδράσουν, όμως, δεν τα κατάφεραν και δεν ήταν απειλητικοί για την εστία του Πασχαλάκη.

Η ΑΕΚ στο φινάλε βγήκε μαζικά στην επίθεση για να ψάξει την ισοφάριση, κάτι που δεν κατάφερε. Αντίθετα, στις καθυστερήσεις, ο ΠΑΟΚ βρήκε χώρο και με τον Πρίγιοβιτς να «σπάει» τη μπάλα την κατάλληλη στιγμή στον Πέλκα, έκανε το 2-0 και… τελείωσε τον τελικό. Το γκολ του νεαρού έφερε… έκρηξη στον κόσμο του ΠΑΟΚ με αρκετούς να μπαίνουν στον αγωνιστικό χώρο. Στο σημείο αυτό, οι περισσότεροι αναπληρωματικοί και τα μέλη του τεχνικού τιμ του ΠΑΟΚ πήγαν στον κόσμο για να του ζητήσουν να καθίσει στη θέση του και να μην υπάρξει πρόβλημα. Ο Μπορμπαλάν απέβαλε στο τέλος και τον Βαρέλα του ΠΑΟΚ αλλά αυτό είχε μικρή σημασία.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ΠΑΟΚ συνέχισε να είναι το ίδιο ορμητικός ενώ το παιχνίδι άρχισε να γίνεται πολύ πιο έντονο και σκληρό, με δυνατά μαρκαρίσματα μεταξύ των παικτών. Οι Θεσσαλονικείς, πάντως, έδειχναν πως το ήθελαν περισσότερο. Στο 65’ ο Κάνιας κέρδισε φάουλ σε καλό σημείο, με τον Αντελίνο Βιεϊρίνια να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Ο αρχηγός του ΠΑΟΚ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και στο ΟΑΚΑ επικράτησε… χαμός. Πανηγυρισμοί από τη μία πλευρά, ένταση στην «κιτρινόμαυρη» κερκίδα. Η ΑΕΚ ήθελε να αντιδράσει, φαινόταν όμως πως δεν μπορούσε. Εν τω μεταξύ ο Ισπανός διαιτητής Μπορμπαλάν απέβαλε σε μια φάση Μαουρίτσιο και Βράνιες, με τις δυο ομάδες να παίζουν με δέκα παίκτες.